Wydawca treści Wydawca treści

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.

Rozmiar pozyskania drewna określony jest w planie urządzenia lasu, który sporządzany jest dla każdego nadleśnictwa na 10 lat. Zapewnia on pozyskiwanie drewna w granicach nie tylko  nieprzekraczających możliwości produkcyjnych lasu, lecz także systematycznie zwiększających zapas drewna pozostającego w lasach, tzw. zapas na pniu. W ten sposób leśnicy prowadzą w lasach gospodarkę zapewniającą ich trwałość i możliwość biologicznego odtwarzania.

O wielkości pozyskania drewna decyduje tzw. etat cięć określony w każdym planie urządzenia lasu. Jest to ilość drewna możliwa do wycięcia w określonych drzewostanach na określonej powierzchni  w okresie 10 lat, które obejmuje plan. Dzięki temu, że etat jest niższy niż przyrost drewna w tym samym okresie, następuje stały wzrost zapasu „drewna na pniu" .

Pozyskane drewno pochodzi z:

  • cięć rębnych – usuwania z lasu drzewostanów „dojrzałych"; ich podstawowym celem jest przebudowa i odtworzenie drzewostanów;
  • cięć pielęgnacyjnych (czyszczeń i trzebieży) – usuwania z lasu części drzew uznanych za niepożądane i szkodliwe dla pozostałych drzew i wartościowych elementów drzewostanu;
  • cięć niezaplanowanych – są one konsekwencją wystąpienia klęsk żywiołowych w lasach.

Nadleśnictwo Tuchola prowadzi gospodarkę leśną na powierzchni ponad 15 tys. ha i pozyskuje rocznie ok. 50 tys. m3 drewna.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Zagubieni w lesie!

Zagubieni w lesie!

Czy zdarzyło Ci się zgubić w lesie? Zachwyceni przyrodą, zamyśleni lub zajęci zbieraniem grzybów możemy stracić orientację w terenie… Co zrobić? Przede wszystkim zachowaj spokój… wyciągnij telefon i … włącz aplikację mBDL! (Zdjęcie 1)

Aby zrealizować ten scenariusz musisz się przygotować! Pobierz aplikację mBDL z Google Play. Jeśli wiesz na terenie jakiego obszaru będziesz się poruszał, możesz wcześniej pobrać mapy by móc działać z aplikacją w trybie offline (wystarczy sam GPS w telefonie). (Zdjęcie 2)

Po krótkim dotknięciu w wybrany punkt mapy aplikacja otwiera „Menu” z opcją „Nawiguj do” - od tej pory ogromna strzałka wskazywać będzie kierunek do Twojego celu! (Zdjęcie 3)

W sytuacji awaryjnej możesz również odczytać współrzędne punktu z Twoją lokalizacją (Menu>Zapisz punkt z moją lokalizacją), podać je lub wysłać wiadomością. (Zdjęcie 4 i 5)

Gdy telefon się rozładuje ;-)  istnieje dużo sprawdzonych – leśnych (np. słupki oddziałowe) oraz surwiwalowych (np. kompas czy mech na drzewach ;-) metod nawigacji w terenie …

Powodzenia!