Wydawca treści Wydawca treści

Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

Aby dobrze gospodarować zasobami leśnymi trzeba wpierw dobrze poznać jego stan obecny. Dlatego przygotowanie planu poprzedza zawsze dokładna inwentaryzacja i ocena stanu lasu. Leśnicy określają takie cechy lasu, jak struktura, budowa, wiek, skład gatunkowy, stan zdrowotny, warunki glebowo-siedliskowe itp. Współczesne plany gospodarowania na terenach leśnych wykonuje się, wykorzystując najnowsze osiągnięcia techniki.  Podstawowym narzędziem pracy jest tu leśna mapa numeryczna (LMN), będąca częścią systemu informacji przestrzennej (GIS). Mapa ta w sposób graficzny przetwarza i przedstawia dane zebrane podczas prac terenowych. Od lat w urządzaniu lasu stosuje się również coraz doskonalsze metody wykorzystywania zdjęć lotniczych i satelitarnych, które uzupełniają wyniki prac terenowych.W działaniach przewidzianych do realizacji uwzględnia się cele gospodarki leśnej i funkcje, jakie pełnią lasy w urządzanym nadleśnictwie.  Każdy las jest inny i wymaga indywidualnego traktowania. Stąd ważne jest, żeby dokładnie poznać każdy jego fragment, a prace do wykonania dobrze rozłożyć w czasie, mając zawsze na uwadze, że las nie znosi pośpiechu.Na podstawie zebranych danych planuje się przyszłą gospodarkę leśną, tak by w jej efekcie osiągnąć lasy trwałe, wielofunkcyjne o dużej różnorodności przyrodniczej. W wyniku tych prac powstaje plan urządzenia lasu, który jest podstawowym dokumentem w działalności gospodarczej i ochronnej nadleśnictwa. Oprócz opisu drzewostanów zawiera plany hodowli lasu, ochrony lasu, ochrony przeciwpożarowej, zagospodarowania turystycznego i użytkowania. Integralną częścią planu urządzenia lasu jest Program Ochrony Przyrody.

Plan urządzenia lasu dla Nadleśnictwa Tuchola obowiązuje na lata 2018-2027. 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Obchody 60. Dni Borów Tucholskich

Obchody 60. Dni Borów Tucholskich

Setki osób przybyły do Tucholi żeby wziąć udział w obchodach 60. Dni Borów Tucholskich, które odbyły się 20 lipca 2019 r. w Tucholi

 

Pracownicy z Nadleśnictw należących do Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Bory Tucholskie” przygotowali stoisko Lasów Państwowych w Parku Zamkowym w Tucholi.  Przewidziano wiele atrakcji takich jak: nabijanie numerków na drewno, gadżety oraz sadzonki, które można było zdobyć za odpowiedzi na pytania dotyczące tematyki leśnej. Również dla dzieci było zapewnionych wiele atrakcji: tatuaże wodne, malowanie na drewnie czy koło fortuny. Centrum Informacyjne Lasów Państwowych udostępniło broszury informacyjne oraz gadżety promujące hasło „Dobre z lasu”. W międzyczasie nasi leśnicy opowiadali o swojej codziennej pracy oraz odpowiadali na pytania zaciekawionych uczestników.

            Również reprezentacja leśników z Nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu wzięła udział w VIII Historycznym Pochodzie Borowiaków. Wspólnie z sygnalistami myśliwskimi i myśliwymi maszerowaliśmy pod hasłem „Tradycji Myśliwskich i Gospodarki Leśnej w Borach Tucholskich”.