Wydawca treści Wydawca treści

Rezerwat Biosfery

Rezerwat biosfery jest to wyznaczony obszar chroniony zawierający cenne zasoby przyrodnicze. Rezerwaty biosfery na świecie powstały w ramach programu UNESCO MAB.

 

Rezerwat Biosfery Bory Tucholskie  powstał w roku 2010. Jest dziesiątym i zarazem największym w Polsce tego typu rezerwatem. Jego powierzchnia wynosi 3195 km 2.  Obejmuje swoim zasięgiem obszar całego Nadleśnictwa Tuchola.                                                                                    

Oficjalna strona Rezerwatu Biosfery "Bory Tucholskie"


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Kornik z kajaka

Kornik z kajaka

Podczas spływu kajakowego leśników rzeką Brdą zauważyliśmy gniazda przebarwjających się sosen. Nasze obawy niestety potwierdziły się- drzewa zaatakował kornik ostrozębny. Natychmiast wszyscy Leśniczowie przystąpili do kontroli swoich leśnictw.Dzięki pomocy operatora z dronem z Nadleśnictwa Bydgoszcz (Bardzo dziękujemy) mogliśmy z powietrza skontrolować najbardziej zagrożony teren -Rezerwat Doliny Rzeki Brdy. Również póżniejszy oblot samolotem i analiza wykonanych z niego zdjęć terenu Nadleśnictwa Tuchola pomogły przy identyfikacji ewentualnych gniazd zaatakowanych drzew. Niestety obawy się potwierdziły – znależliśmy pojedyncze miejsca z kornikiem ostrozębnym w Leśnictwach: Wymysłowo, Kiełpiński Most, Rudzki Most Na szczęście to małe gniazda, po kilka -kilkanaście sztuk drzew ,co daje nadzieję na szybkie ograniczenie rozwoju szkodnika. Trudnością jest usytuowanie miejsc zagrożonych na skarpach i bagnach Rezerwatu Doliny Rzeki Brdy a co za tym idzie konieczność pełnych konsultacji z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska oraz z Generalną Dyrekcją Ochrony Środowiska co przedłuża procedury zwalczania.

   Podczas spływu kajakowego leśników rzeką Brdą  zauważyliśmy gniazda przebarwjających się sosen. Nasze obawy niestety potwierdziły się- drzewa zaatakował kornik ostrozębny.

Natychmiast wszyscy Leśniczowie przystąpili do kontroli swoich leśnictw.Dzięki pomocy operatora z dronem z Nadleśnictwa Bydgoszcz (Bardzo dziękujemy) mogliśmy z powietrza skontrolować najbardziej zagrożony teren -Rezerwat Doliny Rzeki Brdy.

Również póżniejszy oblot samolotem i analiza wykonanych  z niego zdjęć terenu Nadleśnictwa Tuchola pomogły przy identyfikacji ewentualnych gniazd zaatakowanych drzew.

Niestety obawy się potwierdziły – znależliśmy pojedyncze miejsca z kornikiem ostrozębnym  w Leśnictwach: Wymysłowo, Kiełpiński Most, Rudzki Most

Na szczęście to małe gniazda, po kilka -kilkanaście sztuk drzew ,co daje nadzieję na szybkie ograniczenie rozwoju szkodnika. Trudnością jest usytuowanie miejsc zagrożonych  na skarpach i bagnach Rezerwatu Doliny Rzeki Brdy a co za tym idzie konieczność pełnych konsultacji z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska oraz z Generalną Dyrekcją Ochrony Środowiska co przedłuża procedury zwalczania.