Rezerwaty przyrody

Chociaż w Nadleśnictwie Tuchola dominują bory sosnowe, nie ma w nich monotonii, wiele wśród nich perełek, które zasłużyły na specjalną ochronę.

Parki krajobrazowe

Park krajobrazowy obejmuje obszar chroniony ze względu na wartości przyrodnicze, historyczne i kulturowe oraz walory krajobrazowe w celu zachowania, popularyzacji tych wartości w warunkach zrównoważonego rozwoju.

Rezerwat Biosfery

Rezerwat biosfery jest to wyznaczony obszar chroniony zawierający cenne zasoby przyrodnicze. Rezerwaty biosfery na świecie powstały w ramach programu UNESCO MAB.

Obszary chronionego krajobrazu

Obszar chronionego krajobrazu obejmuje tereny chronione ze względu na wyróżniający się krajobraz o zróżnicowanych ekosystemach, wartościowe ze względu na możliwość zaspokajania potrzeb związanych z turystyką i wypoczynkiem lub pełnioną funkcją korytarzy ekologicznych.

Obszary Natura 2000

Natura 2000 jest europejskim systemem ochrony przyrody, którego celem jest zachowanie bogactwa przyrodniczego Europy.

Pomniki przyrody

Pomnikami przyrody są pojedyncze twory przyrody żywej i nieożywionej lub ich skupiska o szczególnej wartości przyrodniczej, naukowej, kulturowej, historycznej lub krajobrazowej oraz odznaczające się indywidualnymi cechami, wyróżniającymi je wśród innych tworów.

Użytki ekologiczne

Użytkami ekologicznymi są zasługujące na ochronę pozostałości ekosystemów mających znaczenie dla zachowania różnorodności biologicznej.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Obchody 60. Dni Borów Tucholskich

Obchody 60. Dni Borów Tucholskich

Setki osób przybyły do Tucholi żeby wziąć udział w obchodach 60. Dni Borów Tucholskich, które odbyły się 20 lipca 2019 r. w Tucholi

 

Pracownicy z Nadleśnictw należących do Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Bory Tucholskie” przygotowali stoisko Lasów Państwowych w Parku Zamkowym w Tucholi.  Przewidziano wiele atrakcji takich jak: nabijanie numerków na drewno, gadżety oraz sadzonki, które można było zdobyć za odpowiedzi na pytania dotyczące tematyki leśnej. Również dla dzieci było zapewnionych wiele atrakcji: tatuaże wodne, malowanie na drewnie czy koło fortuny. Centrum Informacyjne Lasów Państwowych udostępniło broszury informacyjne oraz gadżety promujące hasło „Dobre z lasu”. W międzyczasie nasi leśnicy opowiadali o swojej codziennej pracy oraz odpowiadali na pytania zaciekawionych uczestników.

            Również reprezentacja leśników z Nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu wzięła udział w VIII Historycznym Pochodzie Borowiaków. Wspólnie z sygnalistami myśliwskimi i myśliwymi maszerowaliśmy pod hasłem „Tradycji Myśliwskich i Gospodarki Leśnej w Borach Tucholskich”.