Zasoby leśne

Nadleśnictwo Tuchola składa się z dwóch obrębów leśnych: obrębu Świt i obrębu Zalesie oraz jedenastu leśnictw o powierzchni ponad 15 tys. ha.

Hodowla lasu

Hodowla lasu jest jednym z najważniejszych działów gospodarki leśnej.

Ochrona lasu

Ochrona lasu jest jednym z działów gospodarki leśnej mającym na celu utrzymanie lasu w dobrej kondycji i trwałości.

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.

Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

Łowiectwo

Łowiectwo (gospodarka łowiecka) to zespół czynności mających na celu racjonalne gospodarowanie zwierzyną łowną.

Nadzór nad lasami niepaństwowymi

Lasy prywatne stanowią ok. 17 proc. lasów w Polsce. Ponad 70 proc. starostw powierza prowadzenie nadzoru nad gospodarką leśną w lasach prywatnych leśnikom z Lasów Państwowych.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Boże Narodzenie w Borowiackim zwyczaju

Boże Narodzenie w Borowiackim zwyczaju

Magiczna chwila kiedy świerk stawał się choinką - śnieg, śmiechy dzieci,szczekanie czworonożnych przyjaciół i poszukiwanie odpowiedniego drzewka- dużego by można było sporo zmieścić prezentów a i dzieciaki chętnie bawiły się pod choinką. Miłe chwile przy osadzaniu drzewka gdy dzieci pomagają przy przycinaniu i uczą się pracy narzędziami i jeszcze milsze, gdy przy świątecznych zapachach dolatujących z kuchni rodzinnie stroimy choinkę. Patrząc w okno przypominamy sobie opowieści przodków jak to drzewiej bywało ......kiedy jeszcze w Borach nie choinka była symbolem Świąt Bożego Narodzenia a ustrojone w owoce, łakocie i zabawki - drzewko w sadzie - koniecznie widoczne z okna. A jeszcze wcześniej chochoł - snop niemłóconego zboża stojący w rogu izby - na znak dobiegającego końca roku.

I czas teraźniejszy kiedy przy choince, świecach, opłatku zasiadamy do Wigilijnego stołu wspominając miniony rok, tych którzy są już tylko w naszej pamięci i naszych sercach, życząc sobie by następny rok był pełen dobroci, miłości i spokoju.

Patrząc na mrugające światełka Bożonarodzeniowego Drzewka przypominamy sobie wspomnienia snute przez Dziadków i Babcie o tradycjach Borowiackich w czasie Godów.

Do dziś brzmią w uszach wspomnienia: „Kiedy baby naklechały o jeglicowej chojnie co to dzień przed Godami rychło się szło do wyra by też rychło wstać i żywiźnie żywanta dać by  do boru jechać żywo po choinke. A pierwej zimy  inne były, często kurzyło sie że świata nie było widać i za drzywkiem chodziło się po szonungu jak w rozwerku. Jak się choinę jeglicowo znalazło,co to jej nic nie wadziło, to do borowego kupić sie jo szło. Jak drzewko było rychtych buchate i walne co by w izbie było widać i Gwizdor fest pryzyntów przyniesł dla kałanów  to wszyscy byli dycht rade.wszystko to durch drap co by skorno pierwa gwiazda zaświeci do Wigilijnego maltychu sionść”

Dziś już mniej słychać o tradycjach szczególnie opowiadanych w gwarze jednak to nasza tożsamość i bliskość naszych Małych Ojczyzn.

 

I dzisiaj możemy sami wybrać i nawet ściąć choinkę. Nadleśnictwo Tuchola jak co roku przed Świętami Bożego Narodzenia proponuje wybranie własnego drzewka na plantacji w Szkółce Żółwiniec. Dodatkowo z innych leśnictw dowożone są już wycięte drzewka i proponowane do sprzedaży. Oczywiście przy wycinaniu i pakowaniu pomagają pracownicy Nadleśnictwa.

I choć jest to trochę namiastka dawnych poszukiwań drzewka w lesie jednak daje dużo radości szczególnie jak przyjadą rodzice z dziećmi.

Tylko śniegu... tylko śniegu żal...