Wydawca treści Wydawca treści

Historia Nadleśnictwa Tuchola

Nadleśnictwo Tuchola jako jednostka administracyjna Lasów Państwowych zostało utworzone 1 stycznia 1973 r. z poprzednio istniejących nadleśnictw: Świt, Woziwoda i Zalesie.

Historia lasów Nadleśnictwa Tuchola ściśle wiąże się z historią całych Borów Tucholskich. Nadleśnictwo Tuchola jako jednostka administracyjna Lasów Państwowych zostało utworzone 1 stycznia 1973 r. z poprzednio istniejących nadleśnictw: Świt, Woziwoda i Zalesie, które do dnia 31 grudnia 1992 r. stanowiły obręby leśne. Dnia 1 stycznia 1993 r. z powierzchni Nadleśnictwa Tuchola odłączono obręb Woziwoda, który wszedł w skład nowo utworzonego Nadleśnictwa Woziwoda.1 stycznia 1995 r. zarządzeniem nr 30 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych Nadleśnictwo Tuchola weszło w skład Leśnego Kompleksu Promocyjnego Bory Tucholskie.

Liczne wojny toczone w Puszczy Tucholskiej, a także zachłanna gospodarka ludzka, spowodowały w znacznym stopniu zmianę składu gatunkowego zbiorowisk leśnych. Dążenie do maksymalizacji produkcji drewna i nieodpowiednia gospodarka wodna doprowadziły do powstania wielkich obszarów monokultur sosnowych i uszczuplenia naturalnego bogactwa lasów - ich różnorodności biologicznej. Jednak pomimo tych przeciwności zachowały się tu prawie wszystkie zbiorowiska występujące na Niżu Środkowoeuropejskim.

                                                                 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Obchody 60. Dni Borów Tucholskich

Obchody 60. Dni Borów Tucholskich

Setki osób przybyły do Tucholi żeby wziąć udział w obchodach 60. Dni Borów Tucholskich, które odbyły się 20 lipca 2019 r. w Tucholi

 

Pracownicy z Nadleśnictw należących do Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Bory Tucholskie” przygotowali stoisko Lasów Państwowych w Parku Zamkowym w Tucholi.  Przewidziano wiele atrakcji takich jak: nabijanie numerków na drewno, gadżety oraz sadzonki, które można było zdobyć za odpowiedzi na pytania dotyczące tematyki leśnej. Również dla dzieci było zapewnionych wiele atrakcji: tatuaże wodne, malowanie na drewnie czy koło fortuny. Centrum Informacyjne Lasów Państwowych udostępniło broszury informacyjne oraz gadżety promujące hasło „Dobre z lasu”. W międzyczasie nasi leśnicy opowiadali o swojej codziennej pracy oraz odpowiadali na pytania zaciekawionych uczestników.

            Również reprezentacja leśników z Nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu wzięła udział w VIII Historycznym Pochodzie Borowiaków. Wspólnie z sygnalistami myśliwskimi i myśliwymi maszerowaliśmy pod hasłem „Tradycji Myśliwskich i Gospodarki Leśnej w Borach Tucholskich”.