Wydawca treści Wydawca treści

Historia Nadleśnictwa Tuchola

Nadleśnictwo Tuchola jako jednostka administracyjna Lasów Państwowych zostało utworzone 1 stycznia 1973 r. z poprzednio istniejących nadleśnictw: Świt, Woziwoda i Zalesie.

Historia lasów Nadleśnictwa Tuchola ściśle wiąże się z historią całych Borów Tucholskich. Nadleśnictwo Tuchola jako jednostka administracyjna Lasów Państwowych zostało utworzone 1 stycznia 1973 r. z poprzednio istniejących nadleśnictw: Świt, Woziwoda i Zalesie, które do dnia 31 grudnia 1992 r. stanowiły obręby leśne. Dnia 1 stycznia 1993 r. z powierzchni Nadleśnictwa Tuchola odłączono obręb Woziwoda, który wszedł w skład nowo utworzonego Nadleśnictwa Woziwoda.1 stycznia 1995 r. zarządzeniem nr 30 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych Nadleśnictwo Tuchola weszło w skład Leśnego Kompleksu Promocyjnego Bory Tucholskie.

Liczne wojny toczone w Puszczy Tucholskiej, a także zachłanna gospodarka ludzka, spowodowały w znacznym stopniu zmianę składu gatunkowego zbiorowisk leśnych. Dążenie do maksymalizacji produkcji drewna i nieodpowiednia gospodarka wodna doprowadziły do powstania wielkich obszarów monokultur sosnowych i uszczuplenia naturalnego bogactwa lasów - ich różnorodności biologicznej. Jednak pomimo tych przeciwności zachowały się tu prawie wszystkie zbiorowiska występujące na Niżu Środkowoeuropejskim.

                                                                 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Kornik z kajaka

Kornik z kajaka

Podczas spływu kajakowego leśników rzeką Brdą zauważyliśmy gniazda przebarwjających się sosen. Nasze obawy niestety potwierdziły się- drzewa zaatakował kornik ostrozębny. Natychmiast wszyscy Leśniczowie przystąpili do kontroli swoich leśnictw.Dzięki pomocy operatora z dronem z Nadleśnictwa Bydgoszcz (Bardzo dziękujemy) mogliśmy z powietrza skontrolować najbardziej zagrożony teren -Rezerwat Doliny Rzeki Brdy. Również póżniejszy oblot samolotem i analiza wykonanych z niego zdjęć terenu Nadleśnictwa Tuchola pomogły przy identyfikacji ewentualnych gniazd zaatakowanych drzew. Niestety obawy się potwierdziły – znależliśmy pojedyncze miejsca z kornikiem ostrozębnym w Leśnictwach: Wymysłowo, Kiełpiński Most, Rudzki Most Na szczęście to małe gniazda, po kilka -kilkanaście sztuk drzew ,co daje nadzieję na szybkie ograniczenie rozwoju szkodnika. Trudnością jest usytuowanie miejsc zagrożonych na skarpach i bagnach Rezerwatu Doliny Rzeki Brdy a co za tym idzie konieczność pełnych konsultacji z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska oraz z Generalną Dyrekcją Ochrony Środowiska co przedłuża procedury zwalczania.

   Podczas spływu kajakowego leśników rzeką Brdą  zauważyliśmy gniazda przebarwjających się sosen. Nasze obawy niestety potwierdziły się- drzewa zaatakował kornik ostrozębny.

Natychmiast wszyscy Leśniczowie przystąpili do kontroli swoich leśnictw.Dzięki pomocy operatora z dronem z Nadleśnictwa Bydgoszcz (Bardzo dziękujemy) mogliśmy z powietrza skontrolować najbardziej zagrożony teren -Rezerwat Doliny Rzeki Brdy.

Również póżniejszy oblot samolotem i analiza wykonanych  z niego zdjęć terenu Nadleśnictwa Tuchola pomogły przy identyfikacji ewentualnych gniazd zaatakowanych drzew.

Niestety obawy się potwierdziły – znależliśmy pojedyncze miejsca z kornikiem ostrozębnym  w Leśnictwach: Wymysłowo, Kiełpiński Most, Rudzki Most

Na szczęście to małe gniazda, po kilka -kilkanaście sztuk drzew ,co daje nadzieję na szybkie ograniczenie rozwoju szkodnika. Trudnością jest usytuowanie miejsc zagrożonych  na skarpach i bagnach Rezerwatu Doliny Rzeki Brdy a co za tym idzie konieczność pełnych konsultacji z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska oraz z Generalną Dyrekcją Ochrony Środowiska co przedłuża procedury zwalczania.