Zwierzęta

Co zrobić kiedy natrafimy w lesie na martwe lub ranne zwierzę? Ukąsiła mnie żmija – co teraz? Potrąciłem samochodem zwierzę. Co robić? – odpowiedzi na te i inne pytania.

Samochód

Czy mogę wjechać samochodem do lasu? Skąd mam wiedzieć czy droga jest publiczna czy leśna? Czy strażnik leśny może nałożyć mandat? - odpowiedzi na te i inne pytania.

Grzyby

Kogo mogę się poradzić w sprawie zebranych w lesie grzybów, czy grzyby w lesie można zbierać bez ograniczeń, czy znalezione grzyby należy wykręcać, czy wycinać - odpowiedzi na te i inne pytania.

Drewno

Czy mogę zebrać na opał leżące w lesie drewno, gdzie mogę kupić drewno opałowe, czy leśnicy sprzedają świąteczne choinki - odpowiedzi na te i inne pytania.

Biwakowanie

Czy mogę rozpalić ognisko w lesie, czy mogę zebrać leżący w lesie chrust, czy mogę rozbić w lesie namiot - odpowiedzi na te i inne pytania.

Bezpieczeństwo

Wędrówka po lesie to w dzisiejszym, pełnym bodźców świecie może mieć wręcz znaczenie terapeutyczne. By tak się stało, musi być bezpieczna. Na co zwrócić uwagę, ruszając do lasu?

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

KONKURS ROZSTRZYGNIĘTY

KONKURS ROZSTRZYGNIĘTY

W ubiegłym roku, jesienią, ogłosiliśmy konkurs: „POMÓŻMY IM PRZETRWAĆ ZIMĘ„

W ubiegłym roku, jesienią, ogłosiliśmy konkurs: „POMÓŻMY IM PRZETRWAĆ ZIMĘ„.
Do konkursu przystąpili uczniowie klas 0-III szkół podstawowych i dzieci z przedszkoli. Konkurs ma piętnastoletnią tradycję, a głównym jego celem jest poznanie naszych rodzimych gatunków ptaków oraz ekosystemów, w których żyją, co wiąże się z odpowiednim ich dokarmianiem, aby im nie zaszkodzić. Równoznacznie zachęca do obserwacji otaczającej nas przyrody, a przede wszystkim kształtuje świadomość, jak duże znaczenie w przyrodzie odgrywają właśnie ptaki.
Wykonanie zadania konkursowego było nie lada wyzwaniem dla uczestników. Grupy wykazały się obowiązkowością, systematycznością i sumiennością w realizacji swoich projektów, ponieważ dokarmianie prowadzi się od jesieni do przedwiośnia. Obserwacje ptaków w miejscu dokarmiania były potwierdzone rysunkami, szkicami, zdjęciami, zeszytami obserwacji. Dodatkowo dzieci wykonały karmniki, budki lęgowe. Trzeba tutaj podkreślić, że okres ferii zimowych nie zwalniał
z wykonywania zadania. Często w swoich działaniach maluchy wykorzystywały wiedzę rodziców, znawców i pasjonatów, a przede wszystkim nauczycieli.
Komisja konkursowa, składająca się z pracowników Nadleśnictwa Tuchola, miała bardzo trudne zadanie. Każdy z projektów, wykonany został na wysokim poziomie. Głównymi elementami, które brano pod uwagę były: usytuowanie karmnika – trafność wyboru miejsca, sposoby dokarmiania
i oczywiście systematyczność, którą obrazowały dzienniczki obserwacji oraz wymowę ekologiczną.
Wobec powyższego postanowiono przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:
I miejsce   - Szkoła Podstawowa w Kiełpinie: klasa I.
II miejsce  – Szkoła Podstawowa w Iwcu: klasa 0A „Słoneczka".
III miejsce  - Szkoła Podstawowa w Zielonce: „Kółko Ekologiczne" klasy: 0-III.
Wyróżnienie otrzymało: Przedszkole Nr 1 w Tucholi: „Poziomki" i „Wiewiórki".
Podziękowania należą się również pozostałym uczestnikom: Przedszkolu Nr 2 w Tucholi: grupie „Jeżyki", Szkole Podstawowej w Zielonce: klasom III oraz Oddziałowi Przedszkolnemu Zdroje
ze Szkoły Podstawowej w Zielonce.

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy, a wszystkim dokarmiającym dziękujemy za wytrwałość!

Zapraszamy do udziału w kolejnej edycji konkursu.