Wydawca treści Wydawca treści

Biwakowanie

Czy mogę rozpalić ognisko w lesie, czy mogę zebrać leżący w lesie chrust, czy mogę rozbić w lesie namiot - odpowiedzi na te i inne pytania.

Czy mogę rozpalić ognisko w lesie?

Zgodnie z artykułem 30 Ustawy o lasach na terenach leśnych, śródleśnych oraz w odległości do 100 metrów od granicy lasu nie wolno rozniecać ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego. Stałe miejsca, gdzie wolno rozpalać ogniska wyznacza nadleśniczy poprzez „techniczne zagospodarowanie lasu w celach turystyczno-wypoczynkowych": np. przy miejscach biwakowania, obiektach turystycznych i edukacyjnych, stanicach turystycznych i harcerskich. Stałe miejsca są naniesione na mapy, którymi posługują się osoby monitorujące zagrożenie pożarowe lasu.

Nadleśniczy może wydać także czasowe, pisemne  pozwolenie na rozpalenie ogniska. Określa wtedy dokładne miejsce rozpalenia ogniska, sposób jego zabezpieczenia i osobę odpowiedzialną. Nie można zatem samowolnie rozpalać ogniska w lesie i jego pobliżu, np. nad jeziorem czy rzeką.

Jak znaleźć miejsce na ognisko?

Aby znaleźć miejsce na ognisko, najlepiej skorzystać z bazy turystycznej przygotowanej przez każde nadleśnictwo. Informacje o bazie i miejscach wyznaczonych na rozpalanie ognisk można zdobyć korzystając ze strony internetowej nadleśnictwa lub po prostu kontaktując się telefonicznie lub osobiście z pracownikami nadleśnictwa.

To najlepszy sposób na bezpieczne i zgodne z prawem zorganizowanie ogniska. Naturalnie można korzystać także z oferty ośrodków wypoczynkowych i kwater agroturystycznych, które mają już wyznaczone stałe miejsca palenia ognisk na terenach leśnych.

Jak zabezpieczyć ognisko?

Sposób zabezpieczenia ogniska określa nadleśniczy, wydając pisemną zgodę na jego rozpalenie. Najczęściej polega to na usunięciu ściółki leśnej i na odsłonięciu pasa gleby mineralnej wokół ogniska. Można dodatkowo obłożyć ognisko kamieniami, co zapobiega rozsunięciu się palonego materiału. Nie można go rozpalać bliżej niż 6 metrów od stojących drzew, a wysokość płomienia nie może przekraczać 2 metrów. Przy ognisku należy mieć sprzęt do natychmiastowego ugaszenia ognia oraz sprawny środek łączności. Po wypaleniu się ogniska należy je dokładnie zalać wodą i zasypać piaskiem oraz sprawdzić czy nie ma nadal tlących się głowni.

Czy mogę zebrać na ognisko leżący w lesie chrust?

Każde drewno pochodzące z lasu podlega ewidencji i zasadom sprzedaży ustalonym w nadleśnictwie zarządzeniem nadleśniczego. Nie można samodzielnie zbierać chrustu czy gałęzi na ognisko. Jest to wykroczenie. Nie warto narażać się na kłopoty. Należy zwrócić się do właściwego terytorialnie leśniczego, który ustali zasady zaopatrzenia się w drewno niezbędne do przygotowania ogniska.

Czy mogę rozbić w lesie namiot?

Biwakowanie w lesie jest możliwe w miejscach wyznaczonych, a poza nimi jest prawnie zabronione. Rozbicie namiotu bez zezwolenia naraża nas na wiele niebezpieczeństw oraz na karę przewidzianą w kodeksie wykroczeń. Aby rozbić namiot w lesie należy skorzystać z bazy turystycznej, a informacje na jej temat znajdziecie w każdym nadleśnictwie. Warto także zaplanować sobie biwak wcześniej korzystając z portalu stworzonego dla turystów przez leśników: www.czaswlas.pl. Oprócz informacji na temat ognisk znajdziecie tam wszystko, czego potrzebuje w praktyce leśny turysta. Klikajcie po wiedzę!


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

KONKURS ROZSTRZYGNIĘTY

KONKURS ROZSTRZYGNIĘTY

W ubiegłym roku, jesienią, ogłosiliśmy konkurs: „POMÓŻMY IM PRZETRWAĆ ZIMĘ„

W ubiegłym roku, jesienią, ogłosiliśmy konkurs: „POMÓŻMY IM PRZETRWAĆ ZIMĘ„.
Do konkursu przystąpili uczniowie klas 0-III szkół podstawowych i dzieci z przedszkoli. Konkurs ma piętnastoletnią tradycję, a głównym jego celem jest poznanie naszych rodzimych gatunków ptaków oraz ekosystemów, w których żyją, co wiąże się z odpowiednim ich dokarmianiem, aby im nie zaszkodzić. Równoznacznie zachęca do obserwacji otaczającej nas przyrody, a przede wszystkim kształtuje świadomość, jak duże znaczenie w przyrodzie odgrywają właśnie ptaki.
Wykonanie zadania konkursowego było nie lada wyzwaniem dla uczestników. Grupy wykazały się obowiązkowością, systematycznością i sumiennością w realizacji swoich projektów, ponieważ dokarmianie prowadzi się od jesieni do przedwiośnia. Obserwacje ptaków w miejscu dokarmiania były potwierdzone rysunkami, szkicami, zdjęciami, zeszytami obserwacji. Dodatkowo dzieci wykonały karmniki, budki lęgowe. Trzeba tutaj podkreślić, że okres ferii zimowych nie zwalniał
z wykonywania zadania. Często w swoich działaniach maluchy wykorzystywały wiedzę rodziców, znawców i pasjonatów, a przede wszystkim nauczycieli.
Komisja konkursowa, składająca się z pracowników Nadleśnictwa Tuchola, miała bardzo trudne zadanie. Każdy z projektów, wykonany został na wysokim poziomie. Głównymi elementami, które brano pod uwagę były: usytuowanie karmnika – trafność wyboru miejsca, sposoby dokarmiania
i oczywiście systematyczność, którą obrazowały dzienniczki obserwacji oraz wymowę ekologiczną.
Wobec powyższego postanowiono przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:
I miejsce   - Szkoła Podstawowa w Kiełpinie: klasa I.
II miejsce  – Szkoła Podstawowa w Iwcu: klasa 0A „Słoneczka".
III miejsce  - Szkoła Podstawowa w Zielonce: „Kółko Ekologiczne" klasy: 0-III.
Wyróżnienie otrzymało: Przedszkole Nr 1 w Tucholi: „Poziomki" i „Wiewiórki".
Podziękowania należą się również pozostałym uczestnikom: Przedszkolu Nr 2 w Tucholi: grupie „Jeżyki", Szkole Podstawowej w Zielonce: klasom III oraz Oddziałowi Przedszkolnemu Zdroje
ze Szkoły Podstawowej w Zielonce.

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy, a wszystkim dokarmiającym dziękujemy za wytrwałość!

Zapraszamy do udziału w kolejnej edycji konkursu.